Index AŞ’den Bilişim Sektörüne Yönelik Dev Bir Satın Alım Daha

05.06.2024

Türkiye'nin lider bilişim teknolojileri dağıtım grubu Index Grup'un halka açık şirketlerinden İndeks Bilgisayar, HB Bilişim AŞ'nin 23.235.294 dolar şirket değeri üzerinden yüzde 51 hissesini satın aldı.
 
Bilişim teknolojileri sektöründe 24 yıldır açık ara lider olan İndeks Bilgisayar, 1994 yılında kurulan, mobil ürünler alanında müşterilerine dünya standartlarında çözümler, satış ve teknik servis hizmetleri sunan HB Bilişim AŞ'nin yüzde 51 hissesini satın aldı.
 
HB Bilişim AŞ, uzman ekibiyle yenilediği Apple başta olmak üzere tüm teknoloji ürünlerini 12 ay garanti ve çeşitli finansal çözümlerle kurumsal ve perakende çözüm ortakları vasıtasıyla pazara sunuyor. Şirket'in 2024 yılı net satış hedefi 51 milyon dolar, 2025 yılı net satış hedefi ise 70 milyon dolar olarak öngörülürken; 2024 yılı vergi sonrası net kâr hedefi 5 milyon dolar, 2025 yılı net kâr hedefi ise 7 milyon dolar olarak planlanıyor.
 
Index Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, satın alımla ilgili şunları söyledi: “Yenilenmiş cihaz sektörü, sadece akıllı telefonlarla değil, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, ses cihazları, giyilebilir teknolojiler, küçük ev aletleri ve oyun konsollarıyla daha fazla ürün, kategori ve taleple hızla büyüyor. Gelişmiş pazarlarda kullanılan yenilenmiş akıllı telefonların pazarın yüzde 25'ine ulaştığı, global yenilenmiş akıllı telefon pazarının ise 2022 senesinde 64 milyar dolar hacme ulaştığı tahmin ediliyor. Şirketimiz geleceğe dönük stratejisiyle, pazarın büyüyen bu kısmına güçlü bir iş ortaklığıyla girdi. Bu yatırımın şirketimizin özellikle konsolide mali tablolarında net kâr tutarına ve net kâr marjına önemli derecede katkı sağlamasını bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte Avrupa pazarında da faaliyette bulunmak amacıyla Almanya'da bir şirket kurmayı hedefliyoruz. Bu satın alım gücümüze güç katacak.”