İndeks Bilgisayar İlk Altı Ayda Yüzde 43 Büyüdü

19.08.2021

Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri dağıtım şirketi İndeks Bilgisayar, 2021 yılının ilk altı aylık sonuçlarını açıkladı. 200’den fazla dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapan Index Grup şirketlerinden İndeks Bilgisayar, 2021 yılı ilk altı ay konsolide mali sonuçlarına göre net kârını yüzde 58 artırarak 55,3 milyon TL’den 87,1 milyon TL’ye çıkardı.

Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri dağıtım grubu Index Grup’un halka açık şirketlerinden İndeks Bilgisayar, 2021 yılı ilk altı ay konsolide mali sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirket, satışlarını 2020’nin ilk altı ay konsolide sonuçlarına göre yüzde 43 oranında artırırken, net kârını ise yüzde 58 oranında yükseltti.

Haziran 2004’te halka arzı gerçekleşen İndeks Bilgisayar’ın 2021 yılı ilk altı ay konsolide mali sonuçları şu şekilde:

İndeks Bilgisayar
•    2021 ilk altı ay sonuçlarına göre konsolide net satış gelirleri: 5.766.839.763 TL 
•    Konsolide brüt kârı: 232.702.380 TL
•    Konsolide net kârı: 87.086.971 TL


“Ülkemizdeki teknoloji yatırımlarının nabzını tutar durumdayız”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Index Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, pandemiyle birlikte ivme kazanan dijitalleşmenin etkisiyle 2021 senesinin ikinci yarısında ve sonrasında da kişisel bilgisayarlar başta olmak üzere birçok teknoloji ürününün ticaretinde büyümenin devam etmesini beklediklerini ifade etti. Bireysel tüketimin yanında altyapı ve ağ ürünlerine talebin de yüksek olacağını, bunun da şirketin kârlılığını olumlu etkileyeceğini belirten Bilecik; “Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri dağıtım grubu olarak ülkemizdeki teknoloji yatırımlarının nabzını tutar durumdayız. Bu kapsamda bulut teknolojiler, akıllı ev, akıllı şehir kavramları, robot teknolojiler, giyilebilir teknolojiler, IOT ve ileri analitik teknolojiler ana radarımızda yer alıyor. Bunun yanı sıra her zaman olduğu gibi bugün de iş ortaklarımızın değişen lojistik ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunma önceliğimiz var. Halihazırda hem geleneksel satış kanallarımızdaki iş ortaklarımızın hem de pandemiyle birlikte hızlanan online ticarete yönelik olarak, elektronik satış platformları üzerinden ticaret yapan iş ortaklarımızın lojistik ihtiyaçlarıyla ilgili verdiğimiz hizmetleri geliştirmeye ve çeşitlendirmeye devam edeceğiz. 2021’de önceliklerimizin başında satış, kârlılık, nakit akışı ve alacak riski yönetimi yer alıyor. Hedeflerimize ulaşmak için geleceğin teknoloji dağıtım grubu vizyonumuzu koruyarak yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.